Sıcak Haddelenmiş Çelikler

Sıcak Haddelenmiş Çelikler

Sıcak Haddelenmiş Çelik Nedir?

Metallere uygulanan en yaygın plastik şekil verme yöntemi haddelemedir. Metal, eksenleri etrafında dönen iki merdane arasından geçirilirken ezilir ve kalınlığı merdane arasındaki boşluk değerinde olur. Soğuk haddeleme (ortamdaki sıcaklık) ve sıcak haddeleme (1000 °C üzerinde) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tel, ince çubuk ve ince levha imalatında soğuk haddeleme yöntemi kullanılıp boyut toleransının dikkat edildiği alanlarda tercih edilmektedir. Yeniden kristalleşme sıcaklığı üzerinde yapılan ve malzemeye %40’ı kadar ısıl işlem uygulandığı haddeleme işlemine sıcak haddeleme denir. Bu yöntemde pekleşme üssü ve akma sınırı azalacağı için kesit daralması gerçekleşir.

Sıcak Haddelenmiş Çeliğin Üretimi

Yüksek sıcaklık fırınlarında ergimiş sıvı çelik çelikhanede dökülerek slab, blum, kütük gibi hammaddeler elde edilir. Elde edilen hammaddeler ilk olarak ön ısıtma fırınlarına gider. Ön ısıtma sürecinde karbürlerin homojensizlik oluşturmaması için doğru sıcaklığın seçilmesi önemlidir. Ön ısıtma sonrası sıcak çekme çelikler havadaki oksijenle reaksiyona girerek oksidasyona uğrayabilirler. Bu reaksiyon sonucu çeliğin yüzeyinde tufal tabakası oluşmaktadır. Bu tabakanın malzemeye karışmaması için merdane işlemi öncesinde yüksek basınçlı su püskürtülerek temizlenir. Haddeleme işleminin ilk adımı kaba haddeleme olup bu işlemde malzemenin kalınlığı sekizde bir hatta onda bir oranında inceltilebilir. Malzemenin eni ise dikey merdaneler yardımıyla değişmektedir. Bu işlem istenilen ölçüye göre üç ila yedi arasında tekrar etmektedir. Haddelemenin ikinci adımı hassas veya detay haddeleme olup bu işlemde malzeme nihai ürün haline getirilir. İstenilen ölçüye göre daha düşük ölçülerdeki merdanelerden geçirilir ve detay ölçü ayarları yapılır. Isıl işlem ve haddeleme işlemlerinden sonra çelik oda sıcaklığına (soğutma) getirilir. Haddelenen çelik yüzey ve ölçü kontrolü gibi testlerden geçerler. Sıcak haddeleme sonucunda sac, levha, boru, rulo gibi yassı mamüller ve kare, yuvarlak, altı köşe, lama gibi uzun mamüller elde edilmektedir. Sıcak haddeleme prosesinden sonra sıcak çekme çelikler ihtiyaca ve kullanım alanına göre; soğuk hadde, galvanizleme, kabuk soyma yüzey işlemi ve boya kaplama gibi benzeri işlemlere girebilir. Genel olarak inşaat sektöründe, demiryolu raylarında, gemi saclarında, makine ve yapı çeliği yuvarlak mamüllerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sıcak Hadde Çelik Özellikleri

  • Çeliğin işlenmesi ve şekillendirilmesi kolaydır.
  • Soğuk hadde yöntemine göre daha az işlem süresi ve ek adımlar içermediği için maliyeti düşüktür.
  • Soğutma işleminden kaynaklı büzülmeler sonucu nihai ürünlerin şekil ve boyutları tam bilinmez. Bu yüzden hassas boyut toleransına ihtiyaç duyulmayan alanlarda tercih edilir.
  • Soğutma işlemi oda sıcaklığında gerçekleştiği için iç gerilmeler azdır.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Çeşitleri

Şekline ve metoduna göre ikiye ayrılmakta olup şekline göre; kare, lama-platina, yuvarlak ve altıköşe olmak üzere alt gruplara ayrılmaktadır. Üretim metoduna göre ise vakumlu ve vakumsuz olarak sınıflandırılmaktadır.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Kaliteleri Nelerdir?

Sıcak haddelenmiş çelikler genel olarak; düşük karbonlu çelikler, yüksek alaşımlı çelikler, genel yapı çelikleri, otomat çelikleri, imalat çelikleri, yay çelikleri, sementasyon çeliklerini, ıslah çeliklerini içeren kalitelerde ve Mibzerlik I / Mibzerlik II kalitelerinde bulunurlar. En çok tercih edilenler arasında 16MnCr5 (SAE 5115), C45 (SAE 1045), 55Cr3 (SAE 5155) ve S355JR (St-37) gibi çelikler vardır.
Sıcak Haddelenmiş Çelik Fiyatları
Sıcak haddelenmiş çelik fiyatları , haddenin metoduna (vakumlu, vakumsuz), kalite standartlarına, malzemenin şekil ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Hascometal.com her zaman müşterilerine en düşük fiyattan yararlanmalarına yönelik fırsatlar sunar. Her ay bolca kampanyalar düzenleyerek, indirim kodlarıyla sıcak haddelenmiş çelik ürünlerinde müşterilerinin avantajlardan yararlanabilmesini sağlar. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Hascometal.com, online ortamda müşterilerinin ihtiyacına uygun sıcak haddelenmiş çelik ürünlerini, en uygun fiyata satın almalarına imkan sağlar. Hascometal.com sıcak haddelenmiş çeliklerde de geniş ürün yelpazesine sahiptir. Online satış yaptığımız hascometal.com internet adresimize girerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.