Akıllı Sıralama
 
Akıllı Sıralama
Otomat Çelikleri

Otomat Çeliği Nedir?

Çelik malzemeden istenen özellikler arasında talaşlı işlenebilirlik kabiliyeti önem arz eder. İmalat aşamasında, yüksek kesme hızları ve buna bağlı olarak işlem zamanı, takım ömrü, iyi yüzey kalitesi, daha düşük kesme kuvvetleri kullanarak sağlanacak enerji tasarrufu gibi kriterler, diğer faktörlerle birlikte malzeme kalitesiyle de direkt alakalıdır. Bu kaliteyi sağlamak amacıyla otomat çelikleri geliştirilmiştir.

Otomat Çeliklerinin Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Otomat çelikleri karbon oranı % 0.07 - % 0.60 arasında değişen ve kükürt oranı % 0.15 ile % 0.40, fosfor oranı %0.07 – 0.10 arasında olan çeliklerdir. Kükürt ve fosforun diğer tüm kalitelerde azaltılmaya çalışmasına karşın, talaşlı işlem kabiliyetini artırmasından dolayı otomat çelikleri içine özellikle ilave edilir. İlave edilen bu elementler malzemede metalik kırılganlık sağlayarak, kısa kırılgan talaş oluşumunu sağlar. Bunun yanısıra kükürt ve fosfor ilavesi yağlama etkisi yaparak, parça dayanımının artmasına, temiz yüzey elde edilmesine imkan tanır. Otomat çelikleri kurşun ile alaşımlandırılmış şekilde de bulunabilir. İlave edilen kurşun çeliğin mekanik özelliklerini değiştirmemekle birlikte yağlama özelliğini artırır. Otomat çeliği özellikleri arasında ihtiva ettiği karbon seviyesine bağlı olarak ıslah edilebilme ve semente edilebilme özellikleri de sayılabilir.

Otomat Çelikleri Hangi Ölçülerde Üretilir?

Otomat çelikleri yuvarlak kesitli olarak 5 mm den 100 mm ye kadar, altıköşe kesitli olarak ise 5 mm den 80 mm ye kadar tedarik edilebilmektedir.

Otomat Çeliğinin Yüzey Toleransı Nedir?

Otomat çelikleri yuvarlak kesitlerde h9, altıköşe kesitinde ise h11 yüzey toleranslarında üretilmektedir.

Otomat Çeliği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Otomat çeliklerinin fiyatları kesitine ve çapına bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanısıra kurşunlu otomat ya da kurşunsuz otamat olmasına bağlı olarak da fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Online çelik satışının yapıldığı hascelik.com internet sitemiz üzerinden ihtiyaç duyduğunuz ölçü ve kalitelerdeki rekabetçi fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

Otomat Çeliklerine Çatlak Kontrol Testi Yapılır Mı?

Yuvarlak kesitli otomat çeliklerine 5 mm den 60 mm ye kadar, altıköşe otomat çeliklerine ise 5mm den 65 mm ye kadar, EN 10277-1 normuna göre Class 1 , Class 2 ya da Class 3 çatlak kontrol seviyelerine uygun olarak yüzey çatlak testi uygulanabilmektedir.